protherm istanbul kombi servisi

PROTHERM KOMBİ HATA KODLARI

PROTHERM KOMBİ ‘nin tüm modellerinde kullanılan hata kodlarını sizler için sayfamızda topladık! İşte PROTHERM KOMBİ hata kodları …

Hata kodları için aşağıdakilerden kullandığınız modele tıklayın ve çıkan pencereyi okuyun.

PROTHERM KOMBİ MODELLERİ HATA KODLARI

PROTHERM LEON HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ

Protherm kombi hata kodları, Leon model arıza kodları ve çözümleri…

Protherm Leon model kombilerde ekranda arıza kodu ile birlikte eğer “RESET” yazısı da belirir ise servis öncesi resetleme işlemi gerekli olduğuna işaret etmektedir. Leon model kombide direk reset tuşu bulunmaz. Açma-kapama ve konum değiştirme olan düğmeyi “0” konumuna getirip birkaç saniye sonra yeniden mevcut konuma (yaz veya kış konumuna) getirirseniz resetleme işlemini yapmış olursunuz. Arıza durumlarında sorun düzelmediği sürece bu resetleme işlemini maksimum 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

F0 Hata Kodu :  Düşük tesisat su basınç sorunu.

Protherm Leon model kombilerde sıkça karşımıza çıkan tesisat su basıncının düşük olduğunu belirten bir arıza durumudur. Bu sorunda tesisata su basmanız gerekir. Ekranda hata kodu ile birlikte anahtar simgesi de belirmektedir. Leon model kombinin altında bulunan doldurma musluğunu sola çevirerek basıncı 1.5 bara kadar çıkarmalı sonrasında siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmalısınız. Bu işlem sonrasında sorun düzelecek cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam edecektir. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Sorunda düzelme olmazsa ya da işlemi yapamazsanız servisi arayarak yardım alabilirsiniz.

F1 Hata Kodu : Aşırı ısınma sorunu.

Tesisat suyu sıcaklığında aşırı yükselmeler olduğunu ve maksimum seviyeyi aşması sebebi ile limit termostatın emniyet amacı ile devreye girerek cihazı bloke ettiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce kombi altında bulunan kalorifer vanalarının kapalı olmadığından emin olun. Vanalar kapalı ise mutlaka açın. Bir de cihaz eğer petek konumunda ise petek vanalarına bakabilirsiniz. Vanalar kapalı durumda ise açmalısınız. En azından 2-3 petek mutlaka kullanılır durumda olup vanaları açık şekilde olmalıdır. Buna rağmen arızada düzelme olmazsa eğer birkaç reset uygulaması yapabilirsiniz. Arızada yine bir düzelme olmaz ise; pompa sıkışmış olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, kalorifer tesisatı tıkalı olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş ya da tıkanmış olabilir, üç yollu vana konum atlıyor ya da ortada kalıyor olabilir. Arızanın tespiti ve onarımı için mutlaka servis çağırarak yardım almalısınız.

F2 Hata Kodu : Sıcak su sensör sorunu.

Sıcak su sisteminde aktif olan sensörde sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Bu durumda sensörün yanı sıra bağlantılarında ya da borularında da sorun olabilmektedir. Kesin arıza tespiti ve onarımı adına mutlaka servis çağırın.

F3 Hata Kodu : Kalorifer sensör sorunu.

Kalorifer sisteminde çalışan sensörün arızalı olabileceğini, sensör bağlantılarında veya borularında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kombiye müdahalede bulunmadan arıza tespiti ve onarımı adına servis yardımı almalısınız.

F4 Hata Kodu : Ateşleme arızası.

Çok sık karşılaştığımız bir sorundur. Ateşleme arızasıdır. Kombinin bir sebeple ateşleme yapamadığını ve gaz yokluğu olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda dairenize ve kombinize gelen gazı kontrol etmelisiniz. Vanalara bakarak gaz girişlerini kontrol etmeli, vanalar kapalı durumda ise açık konuma çevirmelisiniz. Kombinize eğer gaz geldiğinden eminseniz dairenizde de gaz var ise birkaç kez resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Servis öncesi yapılan bu kontrol ve uygulamalar neticesinde sonuç aynı ise yani arıza durumunda düzelme olmuyor ise; anakartta, gaz armatöründe, iyonizasyon ve ateşleme elektrotlarında sorun olabilir. Arızanın hem tespit edilmesi hem de çözüme ulaşması açısından mutlaka uzman yardımı alın.

F5 Hata Kodu : Hava akış prosestat arızası.

Hava akış sensörü Leon model kombilerde prosestattır. Prosestat baca hava akışını kontrol eden önemli parçalardan biridir. Kombide ise fanın bekçisi olarak adlandırılabilir. Hava akış sensör arızası durumunda; prosestatın yanı sıra anakart veya fan gibi parçalarda da sorun olabilmektedir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda cihaza herhangi bir müdahalede bulunamazsınız. Servis yardımı alırsanız arızayı yerinde görerek net tespiti yapılır ve müdahale edilerek sorun giderilir.

F6 Hata Kodu : Dış hava sensör arızası.

Dış hava sensörü her kombide bulunmayan, bulunan kombilerde dış ortam sıcaklığına göre kombiyi çalıştıran bir parçadır. Dış hava sensörü arızalı ise onarımı adına servis yardımı gerekir. Dış hava sensörü yok ise elektrik aksağında bir sorun olabilir. Bu durumda da tespit ve onarım için servis yardımı alınmalıdır.

OC Hata Kodu :

Kombiye dış hava sensörü takıldıysa eğer. Dış hava sensörünün devreye girdiğini belirtmektedir. Bir süre sonra ekrandan silinir. Bu bir arıza durumu değildir.

CC Hata Kodu :

Kombiye dış hava sensörü takıldıysa eğer. Dış hava sensörünün devreye girmediğini belirtmektedir. Bu bir hata kodu değildir. Cihazın enerjisi kesildiğinde ve tekrardan enerji geldiğinde ekranda kısa süreliğine belirir.

Protherm kombi hata kodları, Leon modelinin arıza kodları bu kadardı.

Protherm Leopard Arıza Kodları ve Çözümleri

Protherm kombi hata kodları, Leopard model arıza kodları ve çözümleri…

Protherm Leopard Kombilerde meydana gelen arızaların kodları ve Çözümleri hakkındaki bilgileri sizler için derledik. Protherm Leopard kombilerin Ledli ve Digital ekranlı modelleri bulunmaktadır.

Digital Ekranlı Modellerde Hata Kodları :

F0 Hata Kodu : Düşük su basınç problemi

MODE tuşlu Leopard model kombilerde bu sorun sıkça karşımıza çıkar. Tesisat su basıncının 1 bar altında olduğunu bildiren arıza kodudur. Yani sisteme su eklemek gerekir. “MODE” tuşuna bir defa bastığınız zaman ekranda kısa süreliğine basınç değeri belirecektir. Leopard model kombiye su basmak için sağ altta bulunan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek açmalı ve ekrandaki basınç değeri 1,5 olana kadar su basmalı, işlem sonrasında doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmalısınız. Uygulamayı yaptıktan sonra arıza düzelecek ekrandaki hata kodu silinerek mevcut su sıcaklığı derecesi belirecektir. İşlemi yapamazsanız veya yapmanıza rağmen arızada düzelme olmaz ise servis yardımı alabilirsiniz.

F1 Hata Kodu : Ateşleme arızası.

Cihazda ateşleme sorunu oluştuğunu bildirmekte olan bir hata durumudur. Bu sorun ile karşılaştığınızda ilk olarak gaz vanalarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Gaz vanaları açık ocağınız çalışmıyor ise (tabi ocak doğalgazlı ise) bu durumda daire de gaz yok demektir. Bu durumda doğalgaz firmasını arayıp bilgi ve yardımları almalısınız. Fakat ocağınız çalışıyor kombi çalışmıyor ise bu durumda servis öncesi birkaç kez kombiyi kapatıp açarak resetleyin. İşlemler sonrasında arıza durumu hala devam ediyor ise; elektronik kart, gaz valfi ya da ateşleme-iyonizasyon çubuklarında sorun olabilir. Teşhis ve müdahale yerinde yapılacağından mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F2 Hata Kodu : Kalorifer gidiş suyu sensör arızası.

Kalorifer gidiş suyu sensöründe arıza olduğunda, sensör bağlantılarında kopma-kısa devre durumları söz konusu olduğunda veya sensör boruları nemlenme yaptığında ekranda bu hata kodu yer alır. Bu gibi durumlarda cihaza kullanıcı olarak bir müdahalede bulunmayın. Servis yardımı almanız gerekir.

F3 Hata Kodu : Aşırı ısınma problemi.

Leopard model kombilerde aşırı ısı limit termostatı yer alır. Bu termostat emniyet termostatı olarak da bilinir. Görevi ise; kombi su sıcaklığının maksimum seviyeyi aştığı durumlarda devreye girerek aşırı ısınma sorununa karşı kombiyi bloke etmesi ve korumaya almasıdır. Bu arıza durumu limit termostatın aşırı sıcaklık sebebi ile devreye girdiğini belirtir. Arıza durumu ile karşılaşıldığında önce kombi altında bulunan kalorifer tesisatı vanalarına bakılmalıdır. Vanalar kapalı şekilde ise açılmalıdır. Daha sonrasında kombi kış modunda ise kalorifer vanalarına bakılmalı en az 3 kalorifer vanası açık olacak şekilde ayarlanmalıdır. Arıza durumu devam ederse eğer birkaç reset uygulaması yapılmalıdır. Buna karşın arızanın devam etmesi halinde servis yardımı alınmalıdır. Böyle bir sorunda; pompa sıkışmış, ana eşanjör kireçlenmiş-tıkanmış, üç yollu vana konum değiştiriyor ya da ortada bir yerde kalıyor, kalorifer filtresi tıkanmış, kalorifer tesisatı tıkanmış olabilir. Servis ekiplerinden yardım almanız gerekmektedir.

F4 Hata Kodu : Sıcak su sensör arızası.

Kullanım suyu sensör arızası olarak da bilinir. Böyle bir sorunda kombiden sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe, sensör bağlantılarında ya da sensör borularında problem olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F5 Hata Kodu : Dış hava sensör arızası.

Leopard kombilerin her birinde dış hava sensörü yoktur. Dış hava sensörünün görevi dış ortamın sıcaklığına bağlı olarak kombinin çalışmasını sağlamaktır. Dış hava sensörü olan kombilerde sensörde bir problem olduğunu belirtir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise elektriksel bir sorun olabilir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F7 Hata Kodu : Kart Hatası yada Su Basınç Hatası

Protherm  leopard  kombilerde görülen f7 arızası iki sebep ile meydana gelebilmekte. İlk olarak  kombinizin su basıncını kontrol ediniz 1 ila 2 bar arasında olması gerekmektedir.  kalorifer sisteminde bulunan su barı normal seviyede olmadığı zaman f7 hatası verebilir. Eğer su basıncı normal değerlerde ise Elektronik ana kart arızası meydana gelmiş demektir. Servis yardımı almanızı öneririz.

F9 Hata Kodu : Cihazın çalışmasına karşın değerler değiştirilemiyor.

Ekranda beliren bu arıza kodu ile birlikte 3.led de yanıp söner. Bu sorunda kullanıcı olarak cihazı şalterinden kapatıp birkaç saniye geçtikten sonra yeniden açmalısınız. Uygulamayı sorun devam ettiği sürece birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz. Yine de sonuç alınamıyorsa eğer cihazın parametre ayarı gerekebilir. Bu konudaki yardımları da uzman Protherm Servisi ekiplerinden almalısınız.

Protherm Leopard Ledli Model Hata Kodları  :

Protherm Leopard eco Ledi Yanıp Sönüyor ise : Tesisat devresi gidiş-dönüş suyu sensör sorunu.
Kalorifer tesisat suyu sensörü arızalı olduğunda, sensör boruları nemlendiğinde ya da sensör bağlantılarında sorun olduğunda bu sorun yaşanır. Kombi kendini emniyete alarak arızaya geçer. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Protherm Leopard 40 Ledi Yanıp Sönüyor ise: Kullanım suyu sensör sorunu.
Kullanım sıcak suyu sensöründe sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Bu durumda kombi sıcak su sağlamaz. Kullanım suyu sensöründe arıza olabilir, sensör borularında nemlenme ya da sensör bağlantılarında bir problem olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Protherm Leopard 50 Ledi Yanıp Sönüyor ise : Hava akış anahtarı sorunu.
Protherm Leopard model kombiler hermetik olduğu için bu arıza durumunda prosestat ile alakalı bir sorun olabileceğini belirtmektedir. Yalnız arıza durumunda sebep sadece prosestat ile alakalı olmayabilir. Fan ya da anakart arızası durumunda, dışarı uzanan borusunun yerinden çıkması ya da olması gerekenden uzun olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Birçok sebep söz konusu olabileceğinden, arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Protherm Leopard 60 Ledi Yanıp Sönüyor ise : Aşırı ısınma problemi.
Tesisat su sıcaklığı 98°C üstünde ise ya da eşanjör bölgesindeki sıcaklık 130°C üstünde ise cihaz bloke konuma geçer ve çalışmasını durdurur. Bu led yanıp söner. Bu arıza durumunda reset butonuna basılarak cihaz resetlenmelidir. Resetleme sonucunda sorun hala devam etmekte ise; ana eşanjörde, sirkülasyon pompasında, üç yollu vanada sorun olabilmektedir. Ayrıca kalorifer filtresinin zaman içinde pislik ile dolarak tıkanması ya da tesisatta tıkanma olması halinde de bu sorun yaşanır diyebiliriz. Bu gibi durumlarda arızanın net teşhisi ve onarımı için uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Protherm Leopard 70 Ledi Yanıp Sönüyor ise : İyonizasyon-ateşleme sorunu.
Kombi brülöründe yanma olmadığı zaman ya da alev hissedilmediği zaman bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında gaz giriş vanalarını kontrol ederek kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Kombinize gaz gelmekte ise sorun kombi parçalarında olabilir. Yine de servis öncesi reset düğmesine basarak kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda sorun düzelebilir, düzelme olmaz ise başka bir işlem uygulamadan servisi aramalı ve yardım almalısınız. Anakart, gaz grubu ya da elektrotlarda sorun olabilme ihtimali yüksektir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Protherm Leopard 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise : Tesisat devresi su basınç hatası.
Kombi tesisat su basıncının düşük veya yüksek durumda olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman önce basınç değerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Ledlerin üzerine bakacak olursanız eğer 0,3 bar altından başlayarak 2,5 bar üzerine kadar sıralıdır. Bu değer 1 barın altında ise düşük, 2,5 bar üzerinde ise yüksek demektir. Leopar kombi basıncı düşük ise cihazın sağ altında monteli durumda olan mavi doldurma musluğunu sola çevirmeli ve ledler üzerindeki değer 1,5 e geldiğinde doldurma musluğunu kapatarak işlemi sonlandırmalısınız. Bu uygulamadan sonra arıza ledi yanıp sönmeyecek yani sorun düzelecek ve cihaz çalışmaya devam edecektir. Leopar kombi basıncı yüksek ise bu durumda cihaza en yakın radyatör havasını alarak basıncı yine 1,5 e gelene kadar düşürebilirsiniz. İşlem sonrası sorun düzelir. Olur da işlemi yapamazsanız, arıza sıklıkla tekrar ediyorsa veya işlemlerden sonra arızada düzelme olmuyor ise mutlaka arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Protherm Leopard  70 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise : Sirkülasyon problemi.
Tesisat gidiş ile dönüş suyu arasında 40°C ısı farkı olduğunda bu ledler yanıp döner. Bu durumda önce kullanıcı olarak kombi altında bulunan tesisat vanalarının ve kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmanız gerekir. Vanalar açık ise; pompa arızalı olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, tesisat tıkalı ya da filtre tıkalı olabilir. Arızanın net teşhisi yapılarak çözüme ulaşması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Protherm Leopard 60 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise : Düşük voltaj sorunu.
Şebeke gerilimi 165 V altında ise bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda cihazı resetlemeyi deneyin çünkü reset işlemi otomatik yapılır. Şebeke gerilimi 165 V üzerine çıkar ise sorun kendiliğinden çözümlenir. Bu yüzden bir süre kadar beklemenizi öneriyoruz. Bekleme sonucunda sorun devam eder de düzelmez ise anakart voltaj nedeni ile yanmış ya da arızalanmış olabilir. Anakart bu arıza durumunda tamir edilebilir ya da değişimi yapılabilir. Bu konuda uzman yardımı almanız gerekir. Yalnız müdahaleden sonra sorun yeniden yaşanabilir. Bu ihtimali düşünerek Kombi Regülatörü cihazı kullanmanız gerekmektedir.

Protherm Leopard 50 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise : Gaz valfi geri besleme problemi.
Elektronik kart gaz geri besleme sinyali alamadığı zaman ya da kablolarda sorun olduğu zaman bu problem yaşanabilir. Bu gibi arıza durumlarında cihaza müdahaleniz söz konusu değildir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almalısınız. Gaz valfinde, kablolarda ya da elektronik kartta sorun olabilir.

GARANTİ KOMBİ SERVİSİ Olarak kombi tamir bakım hizmetleri vermekteyiz. Bizi arayabilir whatsApp hattımızdan teknik destek ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Protherm kombi hata kodları, Leopard modelinin arıza kodları bu kadardı.

Protherm Lynx Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

 

Protherm kombi hata kodları, Lynx model arıza kodları ve çözümleri…

Protherm Lynx Kombilerde meydana gelen  arızala durumlarında ekranda beliren arıza kodlarının anlamları ve servis çağırmadan önce kullanıcı olarak yapabilecekleriniz hakkında sizlere faydalı olabilecek bilgileri sizler için derledik.

Protherm Lynx F01 Arızası :  Emniyet Termostat  Aşırı Isınma Problemidir.
Kombi emniyet termostatının olması gereken değerlerden yüksek ısı algıladığı ve kombiyi emniyete almak için kilitlediği arıza durumudur. Dairenizdeki peteklerden en az iki tanesinin vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi altındaki kalorifer tesisat vanalarına bakın, kapalı ise açın. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak lambert kombinizi resetlemeniz gerekmektedir. Resetleme sonrasında eğer sorunda düzelme olmaz veya sık sık tekrarlar ise; kalorifer filtresi tıkalı olabilir, sirkülasyon pompası arızası olabilir, ana eşanjörde kireçlenme-tıkanma olabilir, üç yollu vanada sorun olabilir, emniyet termostatı arızalı olabilir ya da kalorifer tesisatı tıkalı olabilir. Sorunun net tesbiti ve tamiri için servis çağırınız. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

GARANTİ KOMBİ SERVİSİ olarak kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Yaygın servis ağımız ve profesyonel teknisyenlerimiz ile uygun fiyatlı servis hizmetleri için bizi arayabilir veya whatsApp hattımızdan servis talebinde bulunabilirsiniz.

Protherm Lynx F02 Arızası : Kullanım Sıcak Suyu Sensör Hatası
Sıcak su problemi yaşayabileceğiniz bir arıza durumudur. Sıcak su sensöründe ya da kablolarda sorun olduğunda yaşanır. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Protherm Lynx F03 Arızası : Kalorifer Gidiş Sensör Hatası
Kalorifer gidiş sensörü olarak bilinen  parçada sorun olduğunda veya sensör kablolarında sorun olduğunda arıza yaşanır. Bu arıza durumunda net tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

Protherm Lynx F04 Arızası : Ateşleme Hatası
Sıklıkla yaşanılan arıza durumlarından biridir. Bu gibi durumlarda kombi ve daire gaz girişlerini kontrol ederek dairenize ve kombinize gazın geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Sonrasında  kombinize resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme ardından sorunda düzelme olmaz ve dairenizde gaz olduğundan eminseniz servisi aramalısınız. Protherm Lynx  model kombinizin; anakartı, gaz valfi ya da elektrotları arızalı olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

GARANTİ KOMBİ SERVİSİ olarak kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Yaygın servis ağımız ve profesyonel teknisyenlerimiz ile uygun fiyatlı servis hizmetleri için bizi arayabilir veya whatsApp hattımızdan servis talebinde bulunabilirsiniz.

Protherm Lynx F05 Arızası : Baca Sistemi Hatası
Hava akış sorunu olarak da bilinir. Kombi bacası yerinden çıkmış olabilir, kontrol ediniz. Baca borusu uzatıldı ise boyutları fazla olabilir, fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Protherm Lynx F06 Arızası : Kalorifer Dönüş Sensör Hatası
Kalorifer dönüş sensörü olarak bilinen  parçada sorun olduğunda veya sensör kablolarında sorun olduğunda arıza yaşanır. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Protherm Lynx F07 Arızası : Gaz Valfi Geri Besleme Hatası
Kombi gaz vallllfinden sinyal alınamadığını bildiren arıza kodudur. Gaz valfinde veya ana kartta arıza olma ihtimali yüksektir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Protherm Lynx F08 Arızası : CH out NTC Sensör Aşırı Isınma Hatası

Protherm Lynx F09 Arızası : Baca Sistemi Hatası
Hava akış sorunu olarak da bilinir. Hava akış prosestatı hatalı sinyal vermektedir. Prosestat, Baca fanı veya ana kart arızalı olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Protherm Lynx F10 Arızası : Düşük veya Yüksek Su Basıncı
Kombi kalorifer tesisatındaki su basıncının düşük veya yüksek olduğunu belirtir. Yani kalorifer tesisatına su eklemeniz veya su eksiltmeniz gerekmektedir. Bu arıza kodunda bar göstergesine bakarsanız düşük veya yüksek olduğunu göreceksiniz. Eğer su basıncı 1 barın altındaysa kombinin altında monteli olan bar göstergesinin hemen arka tarafındaki mavi doldurma musluğunu sola doğru çevirmeli bar göstergesini de takip ederek basıncı 1,5 bara kadar yükseltmelisiniz. İşlem bitiminde ekrandaki hata kodu silinecektir. Doldurma musluğunu da mutlaka kapatmanız gerekir. Uygulama sonrası arızada düzelme olmaz ise kombiyi resetlemeyi deneyin. Eğer su basıncı 2,5 bardan yüksekse herhangi bir peteğin hava alma yerinden su alarak basıncını 1,5 bara kadar düşürünüz. Nasıl yapılacağının videosunu izlemek için tıklayınız. Arıza sıkça yaşandığında, işlem sonrası düzelme olmadığında veya işlemi yapamadığınız durumlarda servis desteği alabilirsiniz.

Protherm Lynx F11 Arızası : Sirkülasyon problemi
Kalorifer tesisatında sirkülasyonun gerçekleşmediğini bildirir. Kalorifer peteklerinin ve kombinin altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kalorifer peteklerinin havalarını alın. Eğer su basıncı 1 barın altındaysa kombinin altında monteli olan bar göstergesinin hemen arka tarafındaki mavi doldurma musluğunu sola doğru çevirmeli bar göstergesini de takip ederek basıncı 1,5 bara kadar yükseltin. Kombiyi resetleyin. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer kombi sirkülasyon pompası arızalanmış olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

GARANTİ KOMBİ SERVİSİ olarak kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Yaygın servis ağımız ve profesyonel teknisyenlerimiz ile uygun fiyatlı servis hizmetleri için bizi arayabilir veya whatsApp hattımızdan servis talebinde bulunabilirsiniz.

Protherm Lynx F12 Arızası : Düşük Voltaj
Düşük voltaj arızası Kombinin çalışması için gerekli voltaj öngörülen sınırların altına düştüğünde görülür. Elektrik voltajının normal koşullara dönmesiyle, kombiyi resetlemeye gerek kalmadan kombi tekrar çalışır. Bu arıza durumu meydana gelen kombilerde, kombi voltaj regülatörü kullanılmasını tavsiye ederiz. Arızanın tekrarlaması halinde kombi zarar görebilir ve yüksek maliyetler çıkabilir.

Protherm Lynx F13 Arızası : Tesisat Devresi Takılmamış veya Ters

Protherm kombi hata kodları, Lynx modelinin arıza kodları bu kadardı.

Protherm Lynx Condens Arıza Kod ve Çözümleri

Protherm kombi hata kodları, Lynx Condens model arıza kodları ve çözümleri…

Protherm Lynx Condens kombilerde arıza durumunda genellikle ekranda arıza durumunu bildiren hata kodları belirir. Protherm Lynx Condens kombi hata kodlarının anlamlarını  ve servis çağırmadan önce  eğer varsa kullanıcı olarak yapabilecekleriniz haklkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

F00 Arıza Kodu : Gidiş devresi sıcaklık sensörü Hatası
NTC soketi takılı değil veya gevşek, elektronik kart üzerindeki çoklu sokettam olarak takılmamış, kablo demetinde kopukluk, NTC sensörü arızalı

F01 Arıza Kodu : Dönüş devresi sıcaklık sensörü Hatası
NTC soketi takılı değil veya gevşek, elektronik kart üzerindeki çoklu soket tam olarak takılmamış, kablo demetinde kopukluk, NTC sensörü arızalı

F10 Arıza Kodu : Kısa devre Gidiş devresi sıcaklık sensörü NTC sensörü arızalı, kablo demetinde kısa devre, kablo/gövde
F11 Arıza Kodu : Kısa devre: Dönüş devresi sıcaklık sensörü NTC sensörü arızalı, kablo demetinde kısa devre, kablo/gövde

F.12 ve F.91 Hata Kodu : Kısa devre: Boyler sıcaklık sensörü NTC sensörü arızalı, kablo demetinde kısa devre, kablo/gövde
F13 Arıza Kodu : Kısa devre: Sıcak su boyleri sıcaklık sensörü NTC sensörü arızalı, kablo demetinde kısa devre, kablo/gövde
F20 Arıza Kodu : Emniyet kapatması: Aşırı ısıtma sıcaklığına ulaşıldı Ürüne giden kablo demeti topraklama bağlantısı hatalı, gidiş veya dönüş suyu NTC arızalı (temassızlık), ateşleme kablosu, ateşleme soketi veya ateşleme elektrodu üzerinden kaçak nedeniyle deşarj

F22 Arıza Kodu : Emniyet kapatması: Isıtma cihazında yetersiz su Üründe çok az su veya su yok, su basıncı sensörü arızalı, pompaya veya su basıncı sensörüne giden kablo gevşek/takılı değil/arızalı
F23 Arıza Kodu : Emniyet kapatması: Sıcaklık yayılması çok fazla (NTC1/NTC2) Pompa bloke oluyor, pompa gücü az, üründe hava var, gidiş ve dönüş devresi NTC sensörleri karışmış

F24 Arıza Kodu : Emniyet kapatması: Sıcaklık artışı çok hızlı Pompa bloke oldu, pompa gücü az, üründe hava, sistem basıncı çok düşük, çekvalf bloke olmuş/yanlış takılı
F25 Arıza Kodu : Emniyet kapatması: Atık gaz sıcaklığı
çok yüksek İsteğe bağlı atık gaz limit termostat (STB) soket bağlantısı kesik, kablo demetinde kesinti
F27 Arıza Kodu : Emniyet kapatması: Alev algılama arızası
Elektronikte nem, elektronik (alev sensörü) arızalı, gaz manyetik valfi sızdırıyor
F28 Arıza Kodu : Çalıştırma sırasındaki ateşleme başarısız Gaz sayacı arızalı veya gaz basıncı sensörü devrede, gazda hava var, gaz giriş basıncı çok düşük, termik kapatma düzeneği (TAE) devrede, yanlış gaz memesi, yanlış yedek parça gaz armatürü, gaz armatüründe arıza, elektronik kart üzerindeki çoklu soket doğru olarak takılmamış, kablo demetinde kesinti, ateşleme sistemi (ateşleme trafosu, ateşleme kablosu, ateşleme soketi,
ateşleme elektrodu) arızalı, iyonizasyon akımında (kablo, elektrot) kesinti, üründe hatalı topraklama, elektronik arızalı Yoğuşma suyu tahliye sifonu tıkandı
F29 Arıza Kodu : Alev sönmesi Gaz girişi zaman zaman kesik, atık gaz resirkülasyonu, ürünün hatalı topraklaması, ateşleme trafosunda ateşleme iptali Yoğuşma suyu tahliye sifonu tıkandı
F32 Arıza Kodu : Fanın donmaya karşı koruma fonksiyonu aktif: Fan devir sayısı tolerans değerleri dışında Fandaki soket doğru takılmamış, elektronik kart üzerindeki çoklu soket doğru olarak takılmamış, kablo demetinde kesinti, fan bloke oldu, Hall sensörü arızalı, elektronik arızalı
F49 Arıza Kodu e-Veri yolu arızası: Gerilim çok düşük eBUS’ta kısa devre, eBUS aşırı yüklenme veya eBUS’ta değişik polariteye
sahip iki gerilim beslemesi
F61 Arıza Kodu : Gaz Valfi Kısa Devre
F62 Arıza Kodu : Artık Alev 
gaz armatürü sızdırıyor, elektronik arızalı
F63 Arıza Kodu : EEPROM Elektronik arızalı

F64 Arıza Kodu : Elektronik / Sensör / Analog-Dijital dönüştürücü NTC gidiş suyu veya dönüş suyunda kısa devre, elektronik arızalı
F65 Arıza Kodu : Elektronik sıcaklığı çok yüksek Elektronik dış müdahaleler nedeniyle çok sıcak, elektronik arızalı
F67 Arıza Kodu : ASIC tarafından geri gönderilen değer hatalı (alev sinyali) Normal olmayan alev sinyali, elektronik arızalı
F68 Arıza Kodu : Alev sabit değil (analog giriş) Gazda hava, gaz giriş basıncı çok düşük, yanlış hava fazlalık katsayısı, yanlış gaz memesi, iyonizasyon akımında kesinti (kablo, elektrot)
F70 Arıza Kodu : Ürün kodu geçersiz (DSN) Ekran ve elektronik kart aynı zamanda değiştirildi ve cihaz tipi numarası yeniden ayarlanmadı, yanlış veya eksik güç kodlama direnci
F71 Arıza Kodu : Gidiş/Dönüş devresi sıcaklık sensörü Gidiş devresi sıcaklık sensörü sabit değer bildiriyor: Gidiş devresi sıcaklık sensörü gidiş borusuna doğru dayanmıyor, gidiş devresi sıcaklık sensörü arızalı
F72 Arıza Kodu : Su basıncı sensörü / Dönüş devresi sıcaklık sensörü sapması Gidiş/dönüş suyu NTC sıcaklık farkı çok büyük → Gidiş suyu ve/veya dönüş suyu sıcaklık sensörü arızalı
F73 Arıza Kodu : Su basıncı sensörü bağlı değil veya kısa devre söz konusu Su basıncı sensöründe kesinti/kısa devre, su basıncı sensörünün besleme hattında kesinti/toprak kısa devresi veya su basıncı sensörü arızalı
F74 Arıza Kodu : Su basıncı sensöründe elektrik arızası Su basıncı sensörüne giden hatlarda 5V/24V’a kısa devre var veya su basıncı sensöründe dahili hata
F75 Arıza Kodu : Basınç sensörü Presostat arızalı
F76 Arıza Kodu : Isı eşanjöründeki emniyet termostatı arızalı Emniyet termostatı geri bildirimi, gaz armatürü geri bildirimine uymuyor
F77 Arıza Kodu : Yoğuşma veya duman Geri bildirim yok, atık gaz klapesi arızalı
F78 Arıza Kodu : Harici reglerde kullanım suyu çıkış sensörü kesintisi
UK link box bağlı, fakat kullanım suyu NTC köprülenmemiş
F83 Arıza Kodu : Kuru yanma Brülör çalıştığında, gidiş veya dönüş devresi sıcaklık sensöründe çok küçük sıcaklık değişikliği kaydediliyor veya herhangi bir değişiklik kaydedilmiyor: Üründe çok az su, gidiş veya dönüş devresi sıcaklık sensörü boruya doğru
dayanmıyor
F84 Arıza Kodu : Gidiş/Dönüş devresi sıcaklık sensörü Değerler uyumlu değil, fark < -6 K Gidiş ve dönüş devresi sıcaklık sensörü tutarsız değerler bildiriyor: Gidiş ve dönüş devresi sıcaklık sensörü birbiriyle karışmış, gidiş ve dönüş devresi sıcaklık sensörü doğru monte edilmedi
F85 Arıza Kodu : Sıcaklık sensörü Gidiş ve/veya dönüş devresi sıcaklık sensörü aynı / yanlış boruya monte edildi Sıcaklık sensörü bağlı değil veya doğru bağlanmamış
F86 Arıza Kodu : Yerden ısıtma kontağı Yerden ısıtma kontağı açık, sensör çözülmüş veya arızalı
F87 Arıza Kodu : Elektrotlar Elektrotlar bağlı değil veya doğru bağlanmamış, kablo demetinde kısa devre
F88 Arıza Kodu : Gaz armatürü Gaz armatürü bağlı değil veya doğru bağlanmamış, kablo demetinde kısa devre
F89 Arıza Kodu : Pompa Pompa bağlı değil veya doğru bağlanmamış, yanlış pompa bağlanmış, kablo demetinde kısa devre
Connection Hata Kodu :  Ana elektronik kartı ile kullanıcı ara birimi arasında iletişim yok Elektronik arızalı 

Protherm kombi hata kodları, Lynx Condens modelinin arıza kodları bu kadardı.

Protherm Panther Kombi Arıza Kod ve Çözümleri

 

Protherm kombi hata kodları, Panther model arıza kodları ve çözümleri…

Protherm Panther kombilerde meydana gelen arıza durumlarında ekranda beliren arıza kodlarının anlamlarını ve varsa kullanıcı olarak yapabilecekleriniz hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

F0 Hata Kodu : Düşük su basınç problemi

MODE tuşlu panther model kombilerde bu sorun sıkça karşımıza çıkar. Tesisat su basıncının 1 bar altında olduğunu bildiren arıza kodudur. Yani sisteme su eklemek gerekir. “MODE” tuşuna bir defa bastığınız zaman ekranda kısa süreliğine basınç değeri belirecektir. Leopard model kombiye su basmak için sağ altta bulunan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek açmalı ve ekrandaki basınç değeri 1,5 olana kadar su basmalı, işlem sonrasında doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmalısınız. Uygulamayı yaptıktan sonra arıza düzelecek ekrandaki hata kodu silinerek mevcut su sıcaklığı derecesi belirecektir. İşlemi yapamazsanız veya yapmanıza rağmen arızada düzelme olmaz ise servis yardımı alabilirsiniz.

F1 Hata Kodu : Ateşleme arızası.

Kombide ateşleme sorunu oluştuğunu bildirmekte olan bir hata durumudur. Bu sorun ile karşılaştığınızda ilk olarak gaz vanalarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Gaz vanaları açık ocağınız çalışmıyor ise (tabi ocak doğalgazlı ise) bu durumda daire de gaz yok demektir. Bu durumda doğalgaz firmasını arayıp bilgi ve yardımları almalısınız. Fakat ocağınız çalışıyor kombi çalışmıyor ise bu durumda servis öncesi birkaç kez kombiyi kapatıp açarak resetleyin. İşlemler sonrasında arıza durumu hala devam ediyor ise; elektronik kart, gaz valfi ya da ateşleme-iyonizasyon çubuklarında sorun olabilir. Teşhis ve müdahale yerinde yapılacağından mutlaka uzman yardımı almalısınız.

GARANTİ KOMBİ SERVİSİ olarak, yaygın servis ağımız ve profesyonel teknisyenlerimiz ile kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Uygun fiyatlı ve garantili servis için bizi arayabilir. WhatsApp hattımızdan teknik destek alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz.

F2 Hata Kodu : Kalorifer gidiş suyu sensör arızası.

 

Kalorifer gidiş suyu sensöründe arıza olduğunda, sensör bağlantılarında kopma-kısa devre durumları söz konusu olduğunda veya sensör boruları nemlenme yaptığında ekranda bu hata kodu yer alır. Bu gibi durumlarda kombiye kullanıcı olarak bir müdahalede bulunmayın. Servis yardımı almanız gerekir.

F3 Hata Kodu : Aşırı ısınma problemi.

Panther model kombilerde aşırı ısı limit termostatı yer alır. Bu termostat emniyet termostatı olarak da bilinir. Görevi ise; kombi su sıcaklığının maksimum seviyeyi aştığı durumlarda devreye girerek aşırı ısınma sorununa karşı kombiyi bloke etmesi ve korumaya almasıdır. Bu arıza durumu limit termostatın aşırı sıcaklık sebebi ile devreye girdiğini belirtir. Arıza durumu ile karşılaşıldığında önce kombi altında bulunan kalorifer tesisatı vanalarına bakılmalıdır. Vanalar kapalı şekilde ise açılmalıdır. Daha sonrasında kombi kış modunda ise kalorifer vanalarına bakılmalı en az 3 kalorifer vanası açık olacak şekilde ayarlanmalıdır. Arıza durumu devam ederse eğer birkaç reset uygulaması yapılmalıdır. Buna karşın arızanın devam etmesi halinde servis yardımı alınmalıdır. Böyle bir sorunda; pompa sıkışmış, ana eşanjör kireçlenmiş-tıkanmış, üç yollu vana konum değiştiriyor ya da ortada bir yerde kalıyor, kalorifer filtresi tıkanmış, kalorifer tesisatı tıkanmış olabilir. Servis ekiplerinden yardım almanız gerekmektedir.

GARANTİ KOMBİ SERVİSİ olarak, yaygın servis ağımız ve profesyonel teknisyenlerimiz ile kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Uygun fiyatlı ve garantili servis için bizi arayabilir. WhatsApp hattımızdan teknik destek alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz.

F4 Hata Kodu : Sıcak su sensör arızası.

Kullanım suyu sensör arızası olarak da bilinir. Böyle bir sorunda kombiden sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe, sensör bağlantılarında ya da sensör borularında problem olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F5 Hata Kodu : Dış hava sensör arızası.

Panther model kombilerin her birinde dış hava sensörü yoktur. Dış hava sensörünün görevi dış ortamın sıcaklığına bağlı olarak kombinin çalışmasını sağlamaktır. Dış hava sensörü olan kombilerde sensörde bir problem olduğunu belirtir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise elektriksel bir sorun olabilir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı almalısınız.

GARANTİ KOMBİ SERVİSİ olarak, yaygın servis ağımız ve profesyonel teknisyenlerimiz ile kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Uygun fiyatlı ve garantili servis için bizi arayabilir. WhatsApp hattımızdan teknik destek alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz.

F7 Hata Kodu : Kart Hatası yada Su Basınç Hatası

Protherm  Panther  kombilerde görülen f7 arızası iki sebep ile meydana gelebilmekte. İlk olarak  kombinizin su basıncını kontrol ediniz 1 ila 2 bar arasında olması gerekmektedir.  kalorifer sisteminde bulunan su barı normal seviyede olmadığı zaman f7 hatası verebilir. Eğer su basıncı normal değerlerde ise Elektronik ana kart arızası meydana gelmiş demektir. Servis yardımı almanızı öneririz.

Protherm kombi hata kodları, Panther modelinin arıza kodları bu kadardı.

GARANTİ KOMBİ SERVİSİ’ NE DANIŞIN

Eğer kombi arızanıza bir anlam veremiyor ve hata kodlarından arızanızı çözemiyorsanız servisimizi arayabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz bilgilerle ilgili sorularınızı da memnuniyetle yanıtlamaktayız.. Arayabilir veya WhatsApp hattımızdan danışabilirsiniz.
Hemen arayın. +90 532 161 46 96

PROTHERM KOMBİYİ TANIYIN