Soru : Kombi Ateşleme Yapıyor Sonra Sönüyor. Ne Yapmalıyım?

Cevap:Kombiniz ateşleme yapıyor ve sonra sönüyorsa; bu durum birden fazla arızaya işaret edebilir.Kombi ateşleme sorunları çeşitleri arasında yer alan bu sorun ile karşılaşıldığında akla şu arızalar gelmelidir: İlk olarak kombiniz devamlı ateşleme halinde ise iyonizasyon elektrodunun alev görmemesinden kaynaklı olabilir. Ayrıca bu bölüm pas, kir ya da oksitlenme sorunu ile karşı karşıya kaldığında yine aynı arızayı verir.

Kombinin beyni olarak tabir edilen anakartta ya da elektronik kart bölümünde arıza olması durumunda kombide ateşleme ve sönme sorunu meydana gelebilir. Gaz valfi adı verilen ve gaz akışını kontrol etmekle görevli olan parçanın arıza yapması aynı sorunu ortaya çıkarır. Bu olası sorunların her biri önemlidir ve profesyonel kişiler tarafından onarımı gerekir. Dolayısıyla kombi arızalarında profesyonel kişilere başvurmak önemlidir.

Öncelikle kombideki gaz girişi kapalıysa ateşleme olmaz. Bunun dışında gaz ile bağlantılı bir sorun olduğunda kombi yine aynı hatayı verir. Ayrıca kombi parçalarında arıza olması ya da kombinin anakartında sorun olması durumunda ateşleme kesilir.

Kombi bacasının tıkalı olması ya da ateşleme elektrodunun arızası da bu soruna neden olabilir. Yukarıdaki temel sebeplerin yanı sıra iyon elektron arızalanması ve su basıncının belli seviyenin altında seyretmesi de kombinizin ateşleme yapmamasının sebeplerindendir.

SORU-CEVAP SAYFASINA HOŞGELDİNİZ

KOMBİ SERVİSİ BÖLGELERİMİZ